בחסות המחלקה לפסיכואנליזה, אוניברסיטת פריז VIII

מה שנכתב מהמפגש: מחקרים לאקאניאניים [ספרות מקצועית]

88.00

שם הכותר: מה שנכתב מהמפגש: מחקרים לאקאניאניים

מחבר: פייר נבו

סדרה: רישומים a – נליטיים

תרגום: ענת פריד, זיו נוימן, נעמי ברות הרפז, שרה סטורה וקלאודיה אידן

קוראים: נחמה גסר, אביבית שיין מידן ועמרי אופק-לוזון

עריכה לשונית: עמרי גילן

שנת יציאה לאור: 2024

מחיר מחירון: 88 ₪

מספר עמודים: 225

סוג כריכה: רכה

מפגש הנו דבר מה המגיע באקראי. אכן, יש בכך משהו לא-צפוי. איננו מצפים לכך. זו הפתעה! מפגש מביא עמו חתך בין קודם לבין אחר כך וגורם לפעמים ניתוק מן העבר, אולי מפרטנר, אך מעל – הכול מִיֶדָע. באופן זה, הקשר אל הידע משתנה. הרי השאלה שמתעוררת היא: האם אנו רוצים או לא רוצים לדעת משהו על המפגש? אכן, נדרש משהו מאומץ-הלב – מאותו אומץ-לב הנחוץ להתמודדות עם הממשי שבלא-צפוי והמניח שאיננו דבוקים כל-כך לפנטזמה שאנו לכודים בה.

הגישה לנושא הארוטיקה של המפגש היה דרך הספרות (מריבו, סטנדל, קלודל) והפילוסופיה (קירקגור, סארטר). אם כך, מה אומרת הפסיכואנליזה על עניין זה?

מדוע היה על לאקאן לעבור דרך הלוגיקה כדי לדבר על היחסים בין גברים לבין נשים וליתר דיוק, על המפגש? ישנה שם דרישה – הדרישה הלוגית – שהנה מפתיעה, אך שבנוגע אליה איננו יכולים לעשות דבר אלא לציית, אם אנו נחושים לא לאבד את קצה החוט. מה מניחה דרישה זו? נראה בהחלט שנסמוך על פילוס הדרך ועל ההתקדמות של לאקאן. במה כרוכה אותה דרישה עצמה?  בכך שאנו מעיזים לדבר על היחסים בין גברים לבין נשים, על מאווייהם ועל התענגויותיהם, איננו יכולים לומר דבר כלשהו.

המפגש ממוקם על ידי לאקאן תחת סימן הקונטינגנטיות, כלומר, הוא אומר, ממה שחדל מלא להיכתב. אם כך, דבר מה מהמפגש נכתב. הוא חושף משהו מהסימן.

התנועה שקובץ זה מניע פותחת דרך המוליכה מה-״לא״ למפגש אל עבר ה-״כן״, תוך שהיא עוברת בהבלטת ההבדל בין עמדת הגבר לזו של האישה באשר לקונטינגנטיות של האיווי.

על המחבר

פייר נבו, 26  באפריל 1947 – 9 ביולי 2021.

פסיכואנליטיקאי, חבר האסכולה של הסיבה הפרוידיאנית (ECF), באסכולה הלאקאניאנית החדשה (NLS) ובאיגוד העולמי לפסיכואנליזה (WAP), שבמסגרתם פרסם מאמרים רבים.

היה מרצה במחלקה לפסיכואנליזה -פריז VIII ומורה בסקציה הקלינית של פריז-סאן-דני. מחבר ״הפסיכואנליזה במראָה של בלזק״ ותרם עבודות לכמה ספרים קולקטיביים: קֶָרטֶס האדם; ואריאציות פסיכואנליטיות על המעבר ממאה אחת לאחרת; ווירג׳יניה וולף, הכתיבה; מקלט כנגד השיגעון; הפסיכוזות והקשר החברתי; רלוונטיות הפסיכואנליזה היישומית ו-מיהם האנליטיקאים שלכם?

מבוא מאת ז'אק-אלן מילר

תעודה בפסיכואנליזה לא קיימת בשום מקום בעולם. הדבר לא נובע ממקריות או מאי שימת-לב אלא מסיבות הקשורות במהות של מה שהינה הפסיכואנליזה.
לא ניתן להצביע על מבחן שיאשר מיהו פסיכואנליטיקאי, משום שהעיסוק בפסיכואנליזה הוא בעל אופי אישי, שמור לווידוי הפציינט בפני הפסיכואנליטיקאי על מה שהינו האינטימי ביותר במחשבותיו. נסכים כי הפסיכואנליטיקאי משיב לווידוי זה בפעולת פירוש המכוונת למה שאנו מכנים – לא מודע.
האם פעולה זאת יכולה לשמש חומר למבחן?
יש להטיל ספק בכך, שהרי פעולת הפירוש אינה בלעדית לפסיכואנליזה. כל ביקורת של טקסטים, תעודות או רישומים, משתמשת אף היא בפירוש.
אולם הלא מודע הפרוידיאני, זה הנוצר רק באמצעות יחסי הדיבור שהזכרתי לעיל, אינו ניתן להשוואה עם דבר-מה שהינו חיצוני ליחסים אלה.
זאת ועוד, הפירוש האנליטי אינו מהווה הוכחה כשלעצמה, אלא בשל האפקטים הבלתי צפויים שהוא גורם אצל מי שמקבלו במסגרת יחסי הדיבור. אין מוצא.
הפועל היוצא הינו שיש לקבל את האנליזנט כדי שהוא, ורק הוא, יעיד על כישרונו של הפסיכואנליטיקאי. אלא שעדות האנליזנט תהא מסולפת שכן היא כרוכה באפקט ההעברה שהתמקמה בכניסה לאנליזה.
אפקט זה, אף הוא אינו נותן ערובה כלשהי בנוגע לעבודה שנעשתה. משתמע מכך כי העדות הקבילה היחידה היא עדות האנליזנט, זה, שאחרי ההעברה, רוצה עדיין לשרת את הפסיכואנליזה. מה שאני מכנה כאן עדותו של הפסיכואנליטיקאי מהווה את גרעין הוראת הפסיכואנליזה משום שהיא עונה לשאלה לגבי הניתן למסירה לקהל על התנסות שהיא בעיקרה אישית.
ז’אק לאקאן מיסד עדות זאת תחת השם “Passe” – “מעבר” (1967). הוא אף העניק להוראה זאת את האידיאל שלה, ה-“מתמה” (Mathema) (1974). מן ה-“מעבר” אל ה-“מתמה”, מהאחד למשנהו, ישנה הדרגתיות:
עדות ה”מעבר” טעונה במטען הפרטיקולאריות של הסובייקט והיא מתוחמת לחוג מצומצם ופנימי של קבוצה אנליטית.
הוראת ה”מתמה”, לעומת זאת, היא הוראה החייבת בהוכחה ומיועדת לכל. בנקודה זאת מתרחש מפגש בין הפסיכואנליזה לאוניברסיטה.
ההתנסות בהוראה זאת קיימת בצרפת מזה ארבע-עשרה שנים, ובספרד היא מוכרת כבר ארבע שנים, באמצעות הסמינר של השדה הפרוידיאני. החל מינואר הקרוב היא תקבל שם את הצורה של סקציה קלינית.
אני חייב להבהיר מהי ההוראה הזאת ומה היא לא.
הוראה זאת הינה אוניברסיטאית משום היא שיטתית ומדורגת, מלמדים אותה מקבלי אחריות שהוכשרו לכך, והתרחשותה מקבלת את פסיקתם של תעודות ואישורים. היא לא מכשירה לעיסוק בפסיכואנליזה.
הציווי שניסח פרויד החל משנת 1910 שעל הפסיכואנליטיקאי לעבור אנליזה, לא זאת בלבד שהתקבל על-ידי לאקאן, אלא אף הוקצן על ידו בכך שקבע שלאנליזה אין סיום אחר לבד מייצורו של פסיכואנליטיקאי.
מן הראוי להוסיף שהפרה של ציווי זה עולה במחיר כבד, ובכל המקרים פירעונו יחול על מי שהפרו אותו.
ההוראה הינה תמיד בעלת כיוון לאקאניאני, בין אם היא בפריז, בבריסל או בברצלונה, ובין אם היא מתנהלת באופן ציבורי או פרטי.
אלה שהיא מוענקת להם מוגדרים כ”משתתפים”.
מונח זה, משתתפים, עדיף על המונח סטודנטים, וזאת כדי להדגיש את מידת היוזמה העצמית המתבקשת מהם. העבודה שיציעו לא תיגזל מהם: הדבר תלוי בהם.
אין זה פרדוכסלי, להציב דרישה קפדנית ביותר למי שמעמידים עצמם לבדיקה לתפקיד הוראה ללא תקדימים. שכן הידע הנלמד בהוראה זו, השואב את סמכותו מעצם הקוהרנטיות שבו, פוגש את האמת שלו בלא מודע. כלומר, אין בו בידע זה אף אחד שיאמר: “אני יודע”. עובדה זו באה לידי ביטוי בכך שבשדה הפרוידיאני, כל הוראה באשר היא, מתחוללת רק תחת התנאי שהיא נשענת על עיבוד חדש כלשהו, צנוע ככל שיהיה.
בספרד כמו גם בבלגיה, הפן הקליני משמש כהתחלה להוראה זאת.
הקליניקה איננה מדע. כלומר, אין היא מהווה ידע הניתן להוכחה. היא מהווה ידע אמפירי, שאינו ניתן להפרדה מההיסטוריה של האידיאות.
עם הוראת ידע זה אנחנו נותנים פיצוי מה לפער שנפער בשל חולשות הפסיכיאטריה, שאוצרה הקלאסי הוזנח על ידי התקדמות הכימיה, בכך שאנו מכניסים גם אלמנט של וודאות (המתמה של ההיסטריה).
בעתיד, הצגות החולים יתבססו על הוראה זאת, ומאוחר יותר, יתווסף תחום המכונה בצרפת “לימודים מעמיקים”, המיועדים לכתיבת תזה ודוקטורט.
בהתאמה עם מה שנעשה בעבר בהנהלת לאקאן, אנו פועלים צעד אחר צעד.

ז’אק-אלן מילר
אוגוסט 1988